Technické informace a popis:
Kód:PL15000JSR/12
Funkce a popis:Čas, datum, chronograf = stopky, tachymetr = km/h, luminiscenční ručičky a indexy
Pohon:Quartz - elektronický strojek je poháněn baterií a přesnost strojku je dána kvalitou krystalu (Quartz = latinsky krystal)Automatic - natahující se pohybem ruky
Hodinky označené s nápisem Automatic na číselníku jsou osazené strojkem, kde se jicí pero natahuje pohybem ruky roztáčením rotoru umístěném na strojku. Na vrchní základně strojku je usazený otáčivý segment (odborně nazývaný rotor), který se pohybem hodinek roztáčí a pomocí natahovacího soukolí natahuje jicí pero. Díky tomuto jsou automatické hodinky velmi přesné, jelikož při denním nošení hodinek je pero stále dotahované a tlak do jicího soukolí je díky tomuto stabilní. U většiny strojků lze hodinky dotahovat i ručně - korunkou. Nejčastější rezervy chodu jsou 38 - 46 hodin, některé značky vyrábí i stroje s delšími rezervami chodu (až 8 dní). Téměř všechny strojky s automatickým nátahem se dnes vyrábějí i s možností nátahu ručního - pokud hodinky zastaví po době vyčerpání dané rezervy chodu, hodinky zastaví a poté je stačí 3x natáhnout korunkou,strojku dát počáteční energii pro chod dvou/tří hodin a hodinky na ruce se poté pomocí systému automatic dotáhnou na plno během několika hodin. Nemusíme se zde obávat přetržení pera - každý automat je opatřen tzv. kluznou uzdou perovníku, která zajistí ochranu pera proti přetažení. Automaty se vyrábí jak s jednostranným, tak s oboustranným nátahem. Životnosti strojků s automatickým nátahem si liší od použitých materiálů a dílů, obecně lze ale říci, že hodinky s těmito strojky jsou generační záležitostí.
Mechanické - natahující se ručně korunkou
Hodinky osazené tímto strojkem je nutné natahovat ručně korunkou. Rezerva chodu mechanických hodinek je většinou 30 hodin - zažité je natahovat tyto hodinky každý den. Mechanické strojky jsou základ hodinařiny. Dnes už vyrábí firmy i podstatně delší rezervy chodu, což podstatně zvyšuje komfort uživatele. Mechanické stroje na ruční nátah korunkou nemají v perovníku kluznou uzdu, nicméně v tomto případě kluzná uzda perovníku není potřeba, jelikož při ručním nátahu lze velmi dobře cítit plně navinuté pero tím, že již nejde s korunkou otočit dopředu pro další nátah. Kluzná uzda zde není potřeba proto, protože na rozdíl od rotoru samonátahu a postupně jdoucího soukolí směrem k perovníku, ve kterém narůstá síla díky převodům a kde je na konci tlak pro návin pera opravdu velký, máme zde cit v prstech a lze ihned dobře cítit, že pero je natažené na plno. Životnosti strojků s ručním nátahem si liší od konstrukce a výrobce, lze ale říci, že hodinky osazené mechanickými strojky se předávají z generace na generaci.
Quartz - baterie
Hodinky osazené elektronickým quartz strojkem se vyznačují svojí extrémní přesností. Povolené diference výrobců jsou do 30 vteřin měsíčně, praxe ale vykazuje přesnosti 0 - 10 vteřin měsíčně. Quartzové strojky jsou poháněné baterií, která má - podle výrobce strojku a baterie - životnost 2 - 10 let. Quartz (latinsky krystal) je označení jednoho z nejdůležitějšího dílu strojku a to právě onoho krystalu (slovo quartz neoznačuje primárně to, že jsou hodinky napájené baterií). Právě kvalita krystalu (quartzu) nám určuje přesnost strojku. Dnes je již kvalita krystalů poměrně vyrovnaná a tak povětšinou všechny quartzové hodinky chodí v nepatrných časových diferencích (cca. do půl minuty měsíčně). Existují i quartzové strojky, které jsou chronometrované - zde máme přesnost cca. 1 vteřinu měsíčně (např. Precidrive Certina). Některé strojky jsou konstrukčně nastavené tak, že je-li energie z baterie do elektronického obvodu slabší (cca. 14 dní před úplným vybitím), signalizují tuto skutečnost hodinky posunem vteřinové ručičky po třech vteřinách v plynulém kroku, tzv. najednou. Životnost quartzového strojku se pohybuje od 15 - 30 let (dle konstrukce strojku, použitých dílů atd.), po skončení životnosti strojku se obvykle strojek vymění za nový (quartzové strojky nejsou nákladná záležitost, ve většině případech je výměna za nový levnější než oprava).
Eco-Drive
Hodinky osazené strojkem doplněným systémem Eco-Drive nepotřebují výměnu napájecího článku. Skrze číselník sbírá světlo solární článek umístěný pod číselníkem, který přeměňuje světlo v energii. Ta se poté ukládá do vysoce účinného titan-lithiového akumulátoru, který dokáže pohánět quartzový strojek ve tmě nejčastěji 6 měsíců, avšak dle daného typu strojku i více. K dobíjení postačí již malé množství světla - na rozdíl od solárního dobíjení. Ideální a nejrychlejší dobíjení akumulátoru je při jasném přímém slunci, kdy u strojků Eco-drive s kapacitou akumulátoru 6 měsíců lze zcela vybité hodinky aktivovat již po 17 minutách vystavením tomuto jasu a poté postačí pouze 2 minuty denně na dobití energie pro pohon hodinek na celých 24 hodin. Je-li zataženo, toto světlo nabije akumulátor pro první vteřinu chodu hodinek za 2 hodiny a na udržení denní kapacity poté postačí vystavit hodinky tomuto světlu po dobu 11 minut denně. Nosili bychom hodinky např. v kanceláři, tato intenzita světla nám nabije z nuly na první vteřinu chodu akumulátor za 50 hodin a pro udržení denního chodu by bylo zapotřebí vystavovat hodinky tomuto světlu 4 hodiny denně. Pokud bychom položili hodinky 20 cm pod 30W žárovku, první vteřina chodu by se rozběhla za 7 hodin, pro udržení chodu jednoho dne bychom potřebovali hodinky vystavit tomuto světlu po dobu 40 minut a na dobití akumulátoru na plnou kapacitu (6 měsíců) by bylo potřeba nechat hodinky dobíjet tímto způsobem 120 hodin.
Systém Eco-Drive používá výhradně značka Citizen. Výhodou tohoto systému je komfort v podobě absence výměn baterií, které je potřeba ve většině případech měnit 1x za dva roky. Zde se napájecí článek dobíjí světlem a tvoří si zásobu energie až na několik měsíců. Hodinky jsou chráněné proti přebití a současně mají některé modely funkci signalizace nedostatečně nabitého článku, takže můžeme vidět, kdy je zapotřebí hodinky vystavit více světlu. Napájecí článek Eco-drivu většinou vydrží velmi dlouho.
Kinetic
Systém Kinetic používá výhradně značka Seiko. Pohybem ruky se roztáčí rotor - kinetická energie se přeměňuje na energii elektrickou. Přesněji řečeno, otáčením rotoru se elektronickou cestou dobíjí napájecí článek. Kapacita při plném nabití článku je až 6 měsíců.
Solární dobíjení
Systém solárního dobíjení používá mnoho značek. Tento systém využívá přírodního i umělého světla - základ je však vždy dostatek světla. Skrze číselník senzory "sbírají" světlo a přeměňují jej elektronickým systémem na energii, která se ukládá do napájecího článku. Ten poté pohání quartzový strojek. Solární dobíjení je technologicky řešeno dvěma systémy - první, kdy zkrz sklíčko proniká světlo na číselník a senzory umístěné na číselníku přeměňují světelnou energii na energii pro napájecí článek (většina značek vyrábějící hodinky se solárním dobíjením, např. Seiko ...) a druhý, kdy přímo ze sklíčka putuje energie do napájecího článku (Garmin).
Dobíjení ze sítě nebo USB
Chytré hodinky mají dobíjení baterie ze sítě nebo přes kabel USB, takže hodinky lze dobíjet i v autě nebo přes počítač. Nabíjení tímto způsobem je rychlé a hodinky jsou většinou nabité dle kapacity a velikosti baterie na mnoho dní. Záleží však, jaké funkce se v chytrých hodinkách využívají - pokud budeme mát chytré hodinky pouze pro čas a základní funkce, vydrží nám mnohdy nabití baterie i několik týdnů. Pokud budeme ale v hodinkách využívat často funkce typu GPS, nabití může vydržet třeba i dva/tři dny.
Přesnost strojku (quartz):0 - 0,5 s/denU quartzových strojků je přesnost závislá na kvalitě krystalu (quartz = latinsky krystal). Všeobecně v dnešní době disponují všechny quartzové strojky renomovaných značek velmi kvalitními krystaly a tudíž se přesnosti chodu hodinek pohybují do tří minut za rok (není však žádnou zvláštností i menší diference). Je-li strojek certifikovaný COSC institutem a tudíž nese na svém číselníku nápis Chronometer, vykazují poté hodinky s tímto strojkem diferenci do 10 vteřin za rok. Nejpřesnější quartzové strojky jsou strojky řízené rádiovým signálem nebo signálem GPS - tyto strojky mají v sobě vestavěnou anténu, která je schopna přijímat signál buď z vysílačů (Radio controlled) nebo z družic (GPS). Tento signál elektronika zpracuje a seřídí strojek na naprosto přesný čas.
Vodotěsnost:50M - vodotěsné, potápění do 0,5 metru hloubkyWater resistant - hodinky stakovýmto označením na číselníku nebo víčku hodinek jsou určené na denní nošení a do společnosti. Tyto hodinky jsou utěsněné proti prachu a zvýšené vlhkosti např. dešti apod. S hodinkami s tímto označením není vhodné se koupat ani celkově hodinky ponořovat do vody. Hodinky nejsou vyrobené pro přímý styk s vodou.
Water resistant 30M (3 ATM) - hodinky s tímto označením jsou, podobně jako hodinky s označením water resist, prachotěsné a vlhkotěsné - můžou však již přijít do styku s vodou, ale opravdu náhodným, např. omytí rukou. Hodinky s touto vodotěsností se nesmí ponořit kompletně celé - voda zde nevadí v případě stékání či vlhkosti. Hodinky nesmá přijít do saunového prostředí, protože i když jsou vlhkotěsné, nárazy teplot by mohly zapříčinit kondenzaci vnitřního vzduchu a tím zvlhčení prostředí uvnitř pouzdra. Hodinky s označením vodotěsné 30M již dobře odolávají prachu a tím dostatečně chrání strojek (hlavně oleje, kterými jsou kluzné plochy strojků mazána).
Water resistant 50M (5 TAM) - hodinky s tímto označením jsou už slušně vodotěsné. Hodinky mají kvalitní těsnění v korunce i ve skle a jedná-li se o chronograf, tlačítka chronografu mají též těsnění. Pod víčkem pouzdra (nasazovací tlakem, ale už i šroubovací) se též nachází těsnění. S hodinkami s označením 50M se můžete koupat a hodinky jsou schopny těsnit do hloubky 0,5 metru, což je plně dostačující pro surfaře, plavce ... zkrátka pro povrchové koupání. Na co si však musí majitel 50 metrově vodotěsných hodinek dát pozor je nechtěné ponoření hodinek do hlubší vody, což se může při koupání lehce stát - člověk při koupání zapomene, že má hodinky na ruce a nechtěně ponoří hodinky do hlubší vody, kde je větší tlak. Nové hodinky to většinou vydrží, ale starší hodinky mají už steřelá těsnění a tudy může voda při větším tlaku do hodinek proniknout. Těsnění hodinek 50M jsou tenčí něž těsnění hodinek určených pro potápění do hlubší vody a tím jde i ruku v ruce životnost těsnění. Proto při koupání je potřeba hodinky s touto voděodolností na ruce pořád vnímat, vědět, že tyto hodinky jsou na povrchové koupání, ne na hlubší ponor.
Water resistant 100M (10 ATM) - hodinky s tímto označení lze již plně považovat za vodotěsné. Toto označení nám dává záruku pro potápění až do hloubky 10 metrů, což nám zahrnuje rekreační potápění, vodní sporty apod. Těsnění v korunce, skle, víčku, popř. tlačítek chronografu jsou zesílená a připravená na větší tlak vody. Takto označené hodinky jsou již konstruovány i na nárazy zvenčí. Ve vodě se nedoporučuje používat tlačítka chronografu nebo pohybovat s korunkou. Těsnění těchto hodinek je již značně zesílené a tak hodinky vydrží vodotěsné několik let, než je doporučeno těsnění měnit (těsnění časem stárne a tvoří se v něm mikrotrhlinky, proto, koupete-li se s hodinkami běžně, je potřeba jednou za 4 - 5 let těsnění vyměnit). Stometrově vodotěsné hodinky již dobře odolávají díky pevné konstrukci pouzdra i nárazům a zvýšená odolnost proti vodnímu tlaku jde ruku v ruce i se zvýšenou odolností proti mikroprachu. Hodinky s tímto označením vodotěsnosti velmi dobře chrání stroje uložený v pouzdře proti vnějším mikronečistotám i ve zvýšené míře. I přesto, že tyto hodinky odolávají tlaku vody až do 10 metrů hloubky, nesmí hodinky přijít do vířivky, horké vody nebo do saunového prostředí.
Water resistant 200M (20 ATM) - hodinky nesoucí označení 200 metrů jsou již hodinky konstruované pro hlubinné potápění. Vždy zde již máme šroubovací zadní víčko pouzdra a téměř vždy i šroubovací korunku - pro dokonalé utěsnění a deaktivaci korunky při hlubokém ponoru. S těmito hodinkami se již můžete ponořit až do úctyhodných 20 metrů, kde již je takový tlak, že udeříme-li hodinkami o něco mimo ponoru, čímž se simuluje srovnatelný tlak, musí to být opravdu rana slušná a hodinky to musí vydržet. 200 metrů vodotěsnost je maximální utěsnění pro sériově vyráběné hodinky. Hodinky nesoucí toto označení vodotěsnosti jsou velmi dobře utěsněné jak již poměrně velkému tlaku sloupce vody, tak i proti velmi jemným až mikroskopickým mikročástečkám prachu. I zde, pokud chceme mít zachovanou 100% vodotěsnost na ponor 20 metrů, musíme měnit těsnění jednou za 3 - 4 roky. Pokud těsnění nechceme měnit, s každým rokem se nám vodotěsnost o něco zmenšuje, takže pokud se s hodinkami koupeme minimálně, voděodolné na koupání nám vydrží podstatně déle. A co se týče sauny či vířivky, i zde platí, že pokud se chystáte do sauny či vířivky, je potřeba si hodinky sundat (do sauny jednoznačně, do horké vody též jednoznačně ne a vířivka nevadí, když budete mít hodinky mimo trysky).
Water resistant 300M (30 ATM) - hodinky určené pro profesionální potápěče. Tuto vodotěsnost normální vodní rekreant nikdy nevyužije - hodinky jsou již opatřovány vzduchovým ventilem, šroubovací tlačítka, korunka a víčko jsou samozřejmostí. S takto utěsněnými hodinkami se můžete potápět až do hloubky 30 metrů. Je potřeba vědět, že i takto voděodolné hodinky nepatří do sauny - v sauně totiž dochází ke kondenzaci uvnitř hodinek a právě díky nárazům teplot se dají hodinky "utopit" suchou cestou. Stejně tak se nedoporučuje i s takto vodotěsnými hodinkami chodit např. do vany s horkou vodou, jelikož nadměrná teplota má vliv na stabilitu těsnění.
Water resistant 1000M (100 ATM) - hodinky určené pro profesionální hlubinné potápění. Takovéto hodinky mají dokonce i v mezičíselníkovém prostoru tekutinu, ve které bez problémů běhají ručky, která slouží na vyrovnání tlaku v takové hloubce a tudíž zajistí nerozbitnost skla tlakem. Vše, co je pohyblivé, bývá šroubované s velmi jemnými závity a ještě mnohdy kryté. Takovéto hodinky jsou již na objednávku. I když jsou hodinky takto vodotěsné, není vhodné s nimi chodit do sauny, jelikož nárazy teplot, kterými by byly hodinky vystaveny, se zkompenzuje relativní vlhkost v hodinkách a hodinky se defakto utopí suchou cestou. Stejně tak se nedoporučuje i s takto vodotěsnými hodinkami chodit např. do vany s horkou vodou, jelikož nadměrná teplota má vliv na stabilitu těsnění. Takto vodotěsné hodinky jsou připravené primárně na veliký tlak vodního sloupce normální sladké či slané vody - a ten vydrží.
Druh skla:Křemíkové-minerálníSafírové antireflexní - abnormálně odolné proti otěru a poškrábání s antireflexní vrstvou
Safír je umělý korund a na Moshově stupnici tvrdosti je umístěn u čísla 9. Tvrdší je již pouze na čísle 10 diamant. Safírové sklíčko běžným nošením nelze poškrábat, jelikož v běžném prostředí, ve kterém žijeme, nejsou materiály tak tvrdé jako je korund a diamant. Toto sklíčko tedy lze poškrábat pouze materiály stejně tvrdými jako je safírové sklo nebo tvrdšími, případně narušit sklo chemicky. Safírové sklíčko lze i obtížně rozbít, protože vedle abnormální tvrdosti je i velice pevné a tudíž velice obtížně rozbitelné. Antireflexní vrstva na skle slouží k pohlcování jemných odlesků, které safírové sklíčko má a vystavení hodinek prudkému jasnému světlu - díky antireflexu tedy čteme čas na hodinkách např. na přímém jasném slunci bez efektu odlesků. Antireflexní vrstva se nanáší nejčastěji na povrch skla - bývá však zároveň nanesena i na vnitřní (spodní) straně skla.
Safírové - abnormálně odolné proti otěru a poškrábání
Safír je umělý korund a na Moshově stupnici tvrdosti je umístěn u čísla 9. Tvrdší je již pouze na čísle 10 diamant, tudíž safírové sklo lze poškrábat pouze stejně tvrdým materiálem, jako je on sám nebo ještě tvrdším - a to tedy pouze diamantem. Safírové sklíčko tedy běžným nošením nelze poškrábat, jelikož v běžném prostředí, ve kterém žijeme, nejsou materiály tak tvrdé jako je korund a diamant. Toto sklíčko tedy lze poškrábat pouze materiály stejně tvrdými jako je safírové sklo nebo tvrdšími, případně narušit sklo chemicky. Safírové sklíčko lze i obtížně rozbít, protože vedle abnormální tvrdosti je i velice pevné a odolné proti rozbití - samotná mnohaletá hodinářská praxe toto potvrzuje, rozbitých safírových skel je naprosté minimum oproti dříve do hodinek vkládaných skel křemíkových. Ve většině případech lze safírové sklíčko opatřit antireflexní vrstvou (cena cca. 700,- Kč) - u nás tuto službu pro zákazníky děláme.
Safírové se solárním dobíjením - abnormálně odolné proti otěru a poškrábání
Toto sklíčko vykazuje stejné vlastnosti jako klasické safírové sklo (viz. výše), navíc má tu vlastnost, že umožňuje dobíjení akumulátoru světlem.
Křemíkové - minerální sklo
Nejběžněji používané sklo v hodinářském průmyslu, kde je hlavní výhodou poměr ceny a kvality. Není tak tvrdé jak safírové, při nárazu se má tendenci prohnout, tak snadno nepraskne, ale při větším nárazu či tlaku lze toto sklo rozbít. Výhodou křemíkového skla je jeho poměrně nízká pořizovací hodnota, je cca. 10x levnější než sklo safírové. Na Moshově stupnici tvrdosti je mezi číslama 4 - 5. Toto sklo lze poškrábat hrubším mechanickým zatížením.
Plastové sklo
Většinou se používá ve vodotěsných hodinkách nebo tam, kde tvar pouzdra nedovolí sklíčko safírové nebo křemíkové. Výhodou je pružnost a nízká cena, nevýhodou snadná poškrabatelnost (avšak plastové skla se dají leštit).
Tvrzené sklo Gorilla Glass
Toto sklíčko je v základu zesílený křemík ztvrzený na povrchu velmi tvrdou vrstvou, kterou není při denním nošení hodinek možné poškrábat. Současně je toto sklíčko i odolnější vůči rozbití, takže je lépe připravené čelit nárazům.
Power Glass
Power Glass je křemíkové sklíčko tvrzené speciální úpravou. Toto sklíčko odolává otěru během běžného denního nošení, ale i případnému hrubšímu fyzickému zatížení. Sklíčka Power Glass jsou sklíčka solární, hodinky opatřené tímto sklíčkem disponují funkcí dobíjení akumulátoru světlem.
Corning® Gorilla® Glass DX
Speciální sklíčko vyrobené ze směsi hliníku, kyslíku a křemíku. Toto sklíčko je podstatně méně náchylné na poškrábání jak sklíčko křemíkové a odolává lépe i případným nárazům. Díky antireflexní vrstvě jsou displeje pod tímto sklíčkem krásně čitelné i za přímého slunečního svitu dopadajícího na hodinky.
V tabulce níže můžete vidět tvrdosti jednotlivých materiálů včetně tvrdosti skel. Na levé vertikální straně jsou stupně tvrdosti dle Moshovi stupnice a horizontální čára nese názvy materiálů a povrchových úprav. Vertikální čára obsahuje číselné řazení dle tvrdosti od 1 do 10, č. 10 je nejtvrdší - diamant. Bílé kostky v tabulce jsou umístění materiálu či povrchové úpravy dle tvrdosti a odolnosti proti opotřebení. Každý materiál či povrchová úprava se může mírně lišit (povrchová úprava dle síly nánosu vrchní tvrdé vrstvy, materiál dle použitého legování či zpracování atd.). V této tabulce jsou nejběžnější tvrdosti povrchových úprav a materiálů používaných v hodinářském průmyslu.
V tabulce níže můžete vidět tvrdosti jednotlivých materiálů včetně tvrdosti skel. Na levé vertikální straně jsou stupně tvrdosti Vickers a horizontální čára nese názvy materiálů a povrchových úprav. Ve vzniklé tabulce jsou různě vysoké "kostky" umístěné dle tvrdosti daného materiálu. Některé "kostky" jsou delší - čím delší je kostka na výšku, tím větší může mít daný materiál či povrchová úprava rozpětí tvrdosti dle výrobce či druhu materiálu.
Rozměr pouzdra:47 mm
Velikost hodinek:Velké (nad 43,1 mm)Tabulka velikostí hodinek
Průměr pouzdra do 34 mm = velikost hodinek: malé
Průměr pouzdra 34,1 - 39 mm = velikost hodinek: střední
Průměr pouzdra 39,1 - 43 mm = velikost hodinek: středně velké
Průměr pouzdra 43,1 a více = velikost hodinek: velké
Materiál pouzdra:Nerezová ocel IP-RoseUšlechtilá ocel
Ušlechtilá ocel patří mezi nejčastěji používané materiály v hodinářském průmyslu. Má k tomu své důvody - ocel je pevná a houževnatá, barevně stálá neutrální stříbrné barvy hodící se ke všemu. V našem případě se používá samozřejmě nerez, která má v sobě určité procento niklu. Antialergická je ocel označená 316L, která má v sobě pouze nepatrné množství niklu. Na našich stránkách je tato ocel označovaná následovně : ušlechtilá nerez ocel - bezniklová, antialergická. Co se týče váhy - ocel je oproti titanu o cca. polovinu těžší, tzn. váží-li větší hodinky pánské v oceli 160 gramů, ty samé v titanu váží cca. 90 gramů.
Zlacení
Pro šperkovou zlatou barvu a zároveň udržení přijatelné ceny v designu zlata se hodinky povrchově upravují zlacením. Základní zlacení je galvanické a měří se v mikronech. Nejtvrdší zlacení je zlacení PVD, kdy je základ pro zlato nitrit titanu, který se již na barvu zlata přibarvuje. Na rozdíl od galvanického zlacení, kde je přímá úměra nánosu mikrónů k délce životnosti zlacení, stačí PVD systému podstatně menší vrstva vrchního zlata díky jiné, složitější technologii povrchové úpravy.
PVD
PVD je velmi tvrdá povrchová úprava kovů, v hodinářském průmyslu se nejčastěji používá na pouzdra a náramky. Nitrid titanu se ve vakuu nanáší na naprosto čistý a odmaštěný povrch, někdy i v několika vrstvách. Obvyklá tloušťka vrstvy je 2 - 5 μm (mikrónů) - čím je tato vrstva silnější, tím lépe odolává opotřebení. PVD lze aplikovat na základní kov v několika odstínech, např. žluté zlato (yellow gold), růžové zlato (rose gold), černá, odstíny modré, červené, hnědé atd. PVD je odolná vůči běžnému nošení, je antikorozní a barevně stálá.
DLC
Nejtvrdší úroveň PVD. Touto technologií se upravuje i ostří nožů. U této povrchové úpravy záleží, stejně jako u každé jiné povrchové úpravy, jak silná vrstva je na základním materiálu nanesena - čím je tato vrstva silnější, tím lépe odolává opotřebení. Pro výrobu této povrchové úpravy se používá příměs diamantu, i díky tomu je tato úprava jedna z nejtvrdších a tedy i nejodolnějších vůči mechanickému zatížení v podobě denního nošení hodinek i v extrémních podmínkách. DLC je barevně stálá, antikorozní a naprosto hypoalergenní.
ADLC
Diamondblack™ - extrémně tvrdá povrchová úprava nejčastěji prováděná na oceli odolávající nárazům a poškrábání. Na stupnici Vickers se pohybuje od 3000 - 5000, což znamená, že je ještě tvrdší než safírové sklo. Tloušťka nanesené vrstvy se obvykle pohybuje kolem 2 - 3 μm (mikrónů).
5N
5N je povrchová úprava plátování zlatem. Tloušťka zlata nanešená pláty masivního zlata na ocel je natolik silná, že se jedná o jednu z nejkvalitnějších povrchových úprav co se výdrže týče. Průměrně se tato tloušťka zlata čítá až na 200 mikrónů, budeme-li přepočítávat na mikronáž. Při běžném denním nošení vydrží tato povrchová úprava celoplošně krásně zlatá po celou životnost hodinek.
Titanium - titan
Titan je lehký kov šedé barvy, který pro svou širokou škálu výhod využívá nejedno průmyslové odvětví. Titan je opět barevně stálý, je velmi lehký (až o polovinu lehčí než ocel), tvrdý a antialergický - neobsahuje žádný nikl a zvláštní je tím, že v matu má barvu šedou, zatímco v lesku jasnou zrcadlovou stříbrnou.
Super Titanium TM
Super Titanium TM - lehký, tvrdý, antialergický se supertvrdou povrchovou úpravou Duratect TIC (5x tvrdší než ocel). Tento materiál je cca. o polovinu lehčí než ocel a zároveň je pětkrát tvrdší. Je naprosto hypoalergenní a velmi příjemný na nošení.
Plast
Plastová pouzdra vynikají svojí lehkostí a odolností proti vodě. Vyrábí se v různých barevných variantách a plastovými pouzdry se osazují převážně sportovní a outdoorové hodinky právě díky lehkosti a voděodolnosti. Nutno podotknout, že plast je i antialergický.
Nevýhoda plastu však spočívá v jeho křehkosti - za několik let totiž ztvrdne a tím pádem i zkřehne. Potom se může stát, že při větším fyzickém tlaku na pouzdro se může např. odlomit stěžejková čás.
Mosaz
Je-li na víčku hodinek Steinless steel back, jedná se vždy o materiál pouzdra mosaz, která je povrchově upravována tvrdým kovem vzhledu oceli. Mosaz se používá u všech levných hodinek, jelikož je měkká a rychle se z ní pouzdra vyrábějí.
Ceramic - keramika
V kombinaci se safírovým sklem se stávají keramické hodinky jako celek extrémně odolné vůči poškrábání - tvrdost keramiky totiž zajišťuje prakticky nepoškrábatelnost článku či pouzdra. Z fyzikálního pohledu je nutno podotknout, že většinou co je tvrdé je i křehké - i zde to platí a proto články pásku se vyrábějí tak, že na plátek např. plastu se nanáší právě keramické pouzdro v podobě článku. Tvrdost keramiky však není taková jako safírového skla - odhaduje se na stupnici tvrdosti kolem 1.250 - 1.900 Vickers. Další výhody keramiky je její lehkost, hypoalergičnost a rychlost přizpůsobit se teplotě pokožky.
Plasma
Plasma je materiál ještě o něco tvrdší než keramika. Je naprosto odolná vůči poškrábání, je velmi lehká a naprosto hypoalergenní. Materiál je naprosto vzhledově identický jako ocel (mat či lesk) nebo titan (lesk). Pouzdra či náramky z tohoto materiálu jsou po mnoha letech denního nošení stále jako nové. Hodinky tedy vypadají jako kovové, ale mají vlastnosti High-tech keramiky.
Ceramos
Materiál Ceramos vyrábí pouze značka Rado. Ceramos se skládá z 90% keramiky a 10% slitin kovů. Ceramos plně nahrazuje odstíny používané v hodinářském průmyslu (odstín žlutého či růžového zlata, odstán oceli atd.) s tou výhodou, že materiál je díky většinovému procentu keramiky extrémně tvrdý.
Jiné povrchové úpravy kovů ztvrzující povrch
Jedná se např. o eloxování, což je nejčastější povrchová úprava hliníku. Hliník je velmi lehký kov, proto se hodí na výrobu pouzder a náramků. Kvůli jeho přirozené měkkosti je však potřeba hliník povrchově upravovat, někdy v samotné barvě hliníku, jindy klidně na jiný barevný odstín - vždy se ale touto povrchovou úpravou pouzdro či náramek ztvrdí a díky tomu jsou povrchy odolnější vůči poškrábání. Poté je tato kombinace velmi příjemná na nošení - hodinky jsou lehké a zároveň do určité míry poměrně dobře odolávají škrábancům, kterých se majitel či majitelka nevyvaruje během každodenního nošení.
Bronz
Bronz je jeden z nejstarších materiálů, které lidstvo zná. Bronz je poměrně houževnatý materiál a jeho přednost tkví v originální patině, kterou se bronz projevuje na základě vystavení vzduchu a vlhkosti. Bronz se tímto lehce odstínem mění, čímž získává originální vzhled, který je jedinečný a vlastník si tímto personifikuje své hodinky.
V tabulce níže můžete vidět tvrdosti jednotlivých materiálů včetně tvrdosti skel. Na levé vertikální straně jsou stupně tvrdosti dle Moshovi stupnice a horizontální čára nese názvy materiálů a povrchových úprav. Vertikální čára obsahuje číselné řazení dle tvrdosti od 1 do 10, č. 10 je nejtvrdší - diamant. Bílé kostky v tabulce jsou umístění materiálu či povrchové úpravy dle tvrdosti a odolnosti proti opotřebení. Každý materiál či povrchová úprava se může mírně lišit (povrchová úprava dle síly nánosu vrchní tvrdé vrstvy, materiál dle použitého legování či zpracování atd.). V této tabulce jsou nejběžnější tvrdosti povrchových úprav a materiálů používaných v hodinářském průmyslu.
V tabulce níže můžete vidět tvrdosti jednotlivých materiálů včetně tvrdosti skel. Na levé vertikální straně jsou stupně tvrdosti Vickers a horizontální čára nese názvy materiálů a povrchových úprav. Ve vzniklé tabulce jsou různě vysoké "kostky" umístěné dle tvrdosti daného materiálu. Některé "kostky" jsou delší - čím delší je kostka na výšku, tím větší může mít daný materiál či povrchová úprava rozpětí tvrdosti dle výrobce či druhu materiálu.
Barva číselníku:Hnědá
Barva hodinek (pouzdra):Nerezová ocel IP-RoseBarva hodinek - přesněji řečeno odstín pouzdra - není nadřazená designu modelu hodinek. V mnoha případech je barva pouzdra shodná s barvou pásku - povětšinou mají-li hodinky kovový náramek.
Všeobecně můžeme hodinky dle barev řadit:
Kovové odstíny - zde máme najčastěji ocelová či titanová pouzdra a povrchové úpravy jsou:
mat - mat je spíše sportovního vzezření
mat v kombinaci s leskem - nejčastější povrchová úprava. Elegantně sportovní design
lesk - elegance, někdy výstřednost
Ostatní odstíny:
celozlacené - zlato = elegance = hodinky jako šperk
kombinace se zlacením (bicolor) - směr elegance
černá - černé hodinky mohou být elegantní i sportovní. Zde záleží na provedení (designu) modelu
modrá - modrá je téměř vždy sportovní
červená - výstřední a moderní
růžová - módní
Typy:Chronograf - stopkyChronograf = stopky
Chronografem se rozumí hodinky, které umí stopovat čas nezávisle na chodu vlastního času. Pokud jsou chronografy ručičkové, mají na hlavním číselníku hodinky dva, většinou však tři stopovací číselníčky. Tyto samostatné číselníčky sčítají desetiny vteřiny, vteřiny a minuty (některé hodinky mají větší měřící rozsahy). U digitálních hodinek jsou stopky zobrazovány na displeji. V obou variantách se chronograf ovládá dvěma tlačítky - z toho je nejčastější kombinace tlačítek na pravé straně, kdy vrchní tlačítko je startovací a stopovací, spodní tlačítko je nulovací.
Analog (ručičkové)
Analogové hodinky znamenají ručičkové. Analogové hodinky jsou hodinky, které ukazují čas nejstarším a nejzřetelnějším zbůsobem - minutovou a hodinovou ručičkou. Ve většině případech doplněné centrální nebo mimostřednou vteřinovou ručičkou.
Chytré hodinky - různé fitness funkce + funkce při propojení s chytrým telefonem (Notifikace atd.) + další funkce Smartwatch
Chytré hodinky (anglicky Smartwatch) disponují mnoha užitečnými funkcemi. V těch lepších modelech už vedle základních Notifikací (propojením s telefonem nám chodí na hodinky přijaté SMS, maily, informace z kalendáře atd.) mají chytré hodinky např. GPS, díky které máme přesný záznamy, kde jsme byli a pokud hodinky mají v sobě ještě podrobné mapy, krásně můžeme vidět (i zpětně), kudy jdeme a kudy jsme šli. GPS nám ale může velmi dobře posloužit i navigací na předem určený cíl, což je velmi komfortní - mít na svém zápěstí mapu s kurzorem, který přesně ukazuje směr (cestu) k vytyčenému cíli. Chytré hodinky mohou ale disponovat i mnoha sportovními funkcemi (počítání kalorií, počty kroků za den, počet vystoupaných pater za den) a ty opravdu kvalitní chytré hodinky mají natolik propracované funkce fitness a sportu, že se z hodinek stává doslova osobní trenér - hodinky Vás dokážou připravit i např. na triatlonový závod nebo Vás vedou postupně k vyšším cílům různých sportovních aktivit.
Anadigi
Anadigi je kombinace slov ana(analog) a digi(digitál). Anadigitální hodinky tedy ve většině případech hodinovou a minutovou ručičkou ukazují čas a v digitálu jsou další nadstandartní funkce, které by se jinak na číselník nevešly.
Digitál
Digitální hodinky jsou hodinky zobrazující čas číslicemi na displeji. Digitální hodinky mají velmi malou spotřebu energie z napájecího článku a povětšinou vedle času máme v hodinkách ještě spoustu jiných funkcí, jako např. duální čas, budíček, datum, den v týdnu, chronograf = stopky, podsvit displeje atd.
Materiál pásku / náramku:Kožený pásekKožený řemínek
Hlavní výhodou kožených řemínků je jejich elegantní vzhled. Z praktického hlediska je kůže příjemná na nošení, je lehká a dobře se tvaruje na zápěstí. Její nevýhodou je nutná výměna po určitém čase.I barva kůže hraje roli pro celkový design hodinek - hnědá je elegantní, černá je sportovněelegantní (dle provedení), bílá čistá je elegantní, odstíny červené jsou sportovní atd. Kožené řemínky se musí jednou za čas měnit (dle četnosti nošení, zatížení, druhu potu atd.), to ale ke kůži patří, že nevydrží věčně. Právě kvalita kůže je přímo úměrná životnosti řemínku - např. kvalitní řemínek z krokodýla vydrží při denním nošení až 6 let. Na druhou stranu, po tomto čase si může majitel či majitelka hodinek vybrat, zda-li zvolí ten samý typ řemínku nebo zvolí řemínek jiný, čímž hodinky získají punc nového výrobku.
Kovový tah
Kovové náramky - v hodinářské terminologii tahy - se vyrábí z různých materiálů. Nejčastěji se používá ušlechtilá nerez ocel, která je pevná a barevně stálá. Ocel může být povrchově upravovaná leštěním, broušením nebo např. zlacením nebo černěním. Nejčastěji se používá PVD systém - je to nejtvrdší zlacení a na oceli vydrží při denním nošení opravdu dlouho. Dalším kovem je titanium, který je antialergický a velmi lehký. Keramika je lehká a velmi tvrdá - je prakticky nepoškrabatelná. Tahy se dají zkracovat a prodlužovat tak, aby přesně sedly na zápěstí.
Povrchové ztvrzení technologií PVD
Pro šperkovou zlatou barvu a zároveň udržení přijatelné ceny v designu zlata se náramky hodinek povrchově upravují zlacením. Základní zlacení je galvanické a měří se v mikronech. Nejtvrdší zlacení je zlacení PVD, kdy je základ pro zlato nitrit titanu, který se již na barvu zlata přibarvuje. Na rozdíl od galvanického zlacení, kde je přímá úměra nánosu mikrónů k délce životnosti zlacení, stačí PVD systému podstatně menší vrstva vrchního zlata díky jiné, složitější technologii povrchové úpravy. I zde však záleží na vrstvě PVD - čím je vrstva silnější, tím lépe odolává opotřebení. PVD se vyrábí v mnoha odstínech, např. odstín žluté zlato (yellow gold), růžové zlato (rose gold), černá barva, odstíny hnědé, červené, modré. PVD je barevně naprosto stálé, 100% hypoalergenní a antikorozní.
Povrchová úprava technologií DLC
Nejtvrdší úroveň PVD. Touto technologií se upravuje i ostří nožů. Pro výrobu této povrchové úpravy se používá příměs diamantu, i díky tomu je tato úprava jedna z nejtvrdších a tedy i nejodolnějších vůči mechanickému zatížení v podobě denního nošení hodinek. DLC je barevně stálá, antikorozní a naprosto hypoalergenní. Nejčastěji se touto technologií povrchově upravuje ocel a titan. Hodinky s náramkem upraveným technologií DLC jsou vyrobeny primárně pro extrémní venkovní zatížení, tedy pro hodinky vystavené nepřízni počasí, mechanickému zatížení až mimořádným zátěžovým podmínkám. Ve většině případech je též technologií DLC upraveno i pouzdro. U této povrchové úpravy záleží, stejně jako u každé jiné povrchové úpravy, jak silná vrstva je na základním materiálu nanesena - čím je tato vrstva silnější, tím lépe odolává opotřebení.
Plastový pásek
Plastové pásky mají svoji výhodu v lehkosti a netečnosti k tekutinám. Proto se jimi osazují hodinky určené pro vlhké prostředí či pro přímý styk s vodou. Mohou se vyrábět v opravdu široké škále barev. Nevýhodou plastu může být kratší životnost, výhodou nižší pořizovací cena
Kaučukový pásek
Kaučuk má obdobné vlastnosti jako plast - jeho výhoda však spočívá v delší životnosti a větší měkkosti. Pryžový pásek je na ruce příjemnější jako plast a proto bývá i žádanější. Jeho cena je však vyšší.
Textilní pásek
Pásky vyrobené z textilu jsou na nošení příjemné, protože jsou prodyšné a nepotí se pod nimi ruka. Životnost textilních pásků je při denním nošení 2 - 3 roky.
Syntetický pásek
Syntetika je prakticky plast. Může být v kombinaci s textilem. Životnost syntetického pásku je při denním nošení cca. 2 roky.
Keramika
Keramika je slinutá karbid. Běžným nošením nepoškrabatelná, naprosto antialergická, barevně stálá a velmi lehká. Keramika si získává rychle teplotu Vašeho zápěstí, díky tomu je to jeden z nejpříjemnějších materiálů pro nošení - proto se z keramiky vyrábějí i šperky. Pouzdra či náramky vyrobené z tohoto materiálu jsou po mnoha a mnoha letech stále jako nové.
V tabulce níže můžete vidět tvrdosti jednotlivých materiálů včetně tvrdosti skel. Na levé vertikální straně jsou stupně tvrdosti dle Moshovi stupnice a horizontální čára nese názvy materiálů a povrchových úprav. Vertikální čára obsahuje číselné řazení dle tvrdosti od 1 do 10, č. 10 je nejtvrdší - diamant. Bílé kostky v tabulce jsou umístění materiálu či povrchové úpravy dle tvrdosti a odolnosti proti opotřebení. Každý materiál či povrchová úprava se může mírně lišit (povrchová úprava dle síly nánosu vrchní tvrdé vrstvy, materiál dle použitého legování či zpracování atd.). V této tabulce jsou nejběžnější tvrdosti povrchových úprav a materiálů používaných v hodinářském průmyslu.
V tabulce níže můžete vidět tvrdosti jednotlivých materiálů včetně tvrdosti skel. Na levé vertikální straně jsou stupně tvrdosti Vickers a horizontální čára nese názvy materiálů a povrchových úprav. Ve vzniklé tabulce jsou různě vysoké "kostky" umístěné dle tvrdosti daného materiálu. Některé "kostky" jsou delší - čím delší je kostka na výšku, tím větší může mít daný materiál či povrchová úprava rozpětí tvrdosti dle výrobce či druhu materiálu.
Tvar pouzdra:Kulaté
Pohlaví:Pánské