Oris
je švýcarská značka prestižních hodinek, která vyráběla vždy výlučně a pouze automatické a mechanické hodinky. Tato značka dnes patří mezi špičku hodinářských firem, které si vyrábí své vlastní strojky (in-house).
Značka
byla založana 1. června roku 1904 ve městě Hölstein. Paul Cattin a Georges Christian kupují krátce uzavřenou firmu a smlouvou s místním starostou rozjíždí první výrobu hodinek. Svoji značku pojmenovali po místní říčce, která v tomto kraji protéká. Firma se rychle rozvíjí a po krátké době otevírá druhou továrnu v městečku Holderbank. Pro městečko Hölstein bylo otevření této firmy velkým přínosem, jelikož už v roce 1911 zaměstnávala více než 300 lidí, což z ní činilo jednoho z největších firem v tamním kraji. A podobně jako Baťa v Čechách, firma Oris pro své zaměstnance staví domky a byty, aby udržela a současně přitáhla více dobrých hodinářů. A tato cesta byla velmi dobrá, protože kvalita hodinek Oris byla vyhlášená natolik, že s postupem času se firma rozrostla i do dalších měst. Celkem jich bylo tedy šest: Hölstein (1904), Holderbank (1906), Como (1908), Courgenay (1916), Herbetswil (1925) a Ziefen (1925). A právě v posledním jmenovaném městě vyrábí roku 1925 Oris první náramkové hodinky, kdy ke kapesním modelům hodinek přidělávají první náramky a k těmto náramkům první zapínací přezky, které se u kožených pásků používají dodnes.
Po smrti Georgese Christiana převzal funkci generálního ředitele Oscar Herzog, Christianův švagr. Tuto funkci získal již o rok dříve, aby se dokonale připravil, až ji bude vykonávat sám. Ambice Oscara Herzoga byly vysoké, chce neustále zlepšovat kvalitu hodinek. Roku 1934 však zavádí švýcarská vláda speciální zákon (Watch Statute), který brání hodinářským firmám rozvoj nových technologií bez povolení. Tento zákon měl chránit a regulovat trh tohoto odvětví. Do té doby používal Oris Roskopf krokové ústrojí, které však vykazovalo určité nedostatky a tak díky tomu hodinky nebyly tolik přesné jak krokové ústrojí jiných technologií, které používali konkurenční firmy.
V roce 1936 otevírá Oris další továrnu v Bielu (Bienne). A v roce 1938 vyrábí Oris první hodinky s vlastním krokovým mechanismem už na velmi vysoké úrovni. Základ byl krok dodnes používaný, tzv. Švýcarský krok. Oris zaměstnává mnoho vysoce kvalifikovaných hodinářů a stává se zaměstnavatelem rovnoprávnosti mužů a žen. A v tomto roce ukazuje Oris světu první hodinky s velkou korunkou určenou pro piloty a letce. Velká korunka je velmi praktická pro rychlou manipulaci, což je u pilotů a letců podstatné, když si hodinky seřizují či natahují v kožených rukavicích. V roce 1949 se forma na krátký čas uchýlila k výrobě budíků, než se zase vrátil zpět k hlavní činnosti a to výrobě luxusních hodinek.
Roku 1952 Oris uvádí na trh první hodinky s automatickým nátahem. Hodinky spolu s časem ukazovaly na číselníku i rezervu chodu. Tento kalibr byl nazvám Calibre 601. V roce 1956 generální ředitel společnosti Oscar Herzog najal mladého právníka jménem Dr. Rolf Portmann, který 10 let pracuje ustavičně na zvrácení takzvané „Watch Statue“, která brání Oris v používání vlastního krokového ústrojí v jejích hodinových strojcích. V roce 1966 uspěl a získal si své místo ve švýcarské historii hodinek. Roku 1965 ukazuje světu Oris první potápěčské hodinky s jednosměrně otočnou lunetou. V tu dobu to byly nejmodernější potápěčské hodinky na světě. S hodinkami bylo možné se ponořit až do hloubky 100 metrů a protože v této hloubce je již tma, opatřil Oris ručičky tenkou svítící vrstvou, která ve tmě vydávala intenzivní zář a čas byl tedy na hodinkách viděn i v takovéto hloubce. Tyto hodinky budou vyráběny o 50 let později a opět se stanou velmi úspěšnými. A v roce 1967, Oris osvobozený od Watch Statue, vyrábí svůj první strojek, který je certifikovaný pro přesnost. Oris Caliber 652 je oceněn úplnou certifikací institutem Observatoire Astronomique et Chronométrique za nejvyšší přesnost strojku.
Na konci 60. let je Oris jednou z deseti největších hodinářských firem světa. Zaměstnává 800 lidí a vyrábí 1,2 miliónu hodinek ročně. Firma si vyrábí už i vlastní stroje a nástroje na výrobu hodinek, má i vlastní hodinářské učiliště, které produkuje ročně až 40 hodinářů.
V roce 1970 se Oris stává součástí společnosti ASUAG, která bude v budoucnu nazvána Swach Group. V tomto období přichází na světový trh hodinek elektronický systém Quartz a Oris, který se vždy soustředil pouze na mechanické a automatické hodinky, omezuje výrobu na pouhých několik desítek zaměstnanců. V budoucnu však Oris bude odkoupen managementem a tím se stane už jednou provždy nezávislý. V roce 1970 vyrábí Oris první ikonický chronograf Oris's Motor Sport. S poklesem Orisu způsobenou elektronickými hodinkami v 70. a začátku 80. let vedou Dr. Rolf Portmann a Ulrich W. Herzog výkup firmy od managementu. Brzy poté se nově vytvořená společnost Oris SA odvážně rozhodla opustit výrobu quartzových hodinek a začala vyrábět výhradně mechanické a automatické hodinky. A toto platí dodnes.
Firma Oris je fenomén vysoké přesnosti a dokonalé propracovanosti,jejich mechanické a automatické hodinky jsou špičkou hodinářského průmyslu. Svým postavením jsou hodinky nadčasovým prezentativním šperkem, který zdobí jak dámská, tak pánská zápěstí.
Oris v roce 1929
Oris dnes