hledat účet košík

Rady a tipy

1. Prodloužení životnosti koženého pásku

Koupíte-li si nové hodinky s koženým páskem, tento pásek nastříkejte sprayem na kůži (např. na boty) a tímto naimpregnujte kůži. Ta se stane odolnější vůči potu a vodě a déle vydrží hezká.

V případě, že již máte delší dobu hodinky s koženým řemínkem a chcete si ho vyčistit a inovovat, řemínek na 1 minutu ponořte do chlorového čistícího prostředku a poté osušte hadříkem. Opět je vhodné naimpregnovat sprayem na kožené výrobky.

2. Šetření baterie v hodinkách

Chystáte-li se na delší čas nepoužívat Vaše hodinky, ať je to z jakéhokoliv důvodu, povytáhněte korunku do polohy pro řízení ručiček - tímto se Vám zastaví čas a díky tomu se zastaví i odběr baterie. Samozřejmě, že na hodinkách nebude správný čas, ten si ale nastavíte z jiného časoměřiče - snažím se zde popsat jedinou možnost pro ty, kteří chtějí, aby jim vydržela baterie v hodinkách co nejdéle.

3. Vlhkost v hodinkách

Zamlží se Vám čas od času samo od sebe od spodu sklíčko? Přitom si nejste vědomi, že se Vám do hodinek dostala voda? Voda se Vám do hodinek mohla dostat nepatrně, ani nevíte jak. A máte-li ji tam, je to potřeba zjistit, aby se případně hodinky mohly v servisu vysušit. Máte-li v hodinkách vlhkost zjistíte tak, že hodinky zahřejete na cca. 50°C a následně se sklíčka dotknete na pár vteřin kousíčkem ledu. Poté se velmi důkladně podíváte na sklíčko - nejlépe lupou - a pokud se zespodu, ač nepatrně, neorosilo, v hodinkách není vlhkost. V případě opaku doporučuji hodinky neotevírat, aby do hodinek nešel vzduch - voda totiž nebude reagovat zkorodováním součástek, nebude-li smíšená se vzduchem. U nevodotěsných hodinek doporučuji povytáhnout korunku, aby šla vlhkost z hodinek ihned pryč a v nejkratším čase navštívit hodináře, který hodinky otevře, vysuší a namaže.

4. Seřízení ručiček chronografu a budíčku

Stane-li se Vám, že Vaše hodinky se stopkami - chronografy - se po vynulování (většinou pravým spodním tlačítkem) nevrátí a nezastaví všechny přesně kolmo na č. 12, není to závada hodinek. Toto si seřídíte poměrně snadno - popíši zde dva základní strojky chronografů a věřím, že jeden z nich bude ten Váš:

1. Povytáhněte korunku do polohy pro řízení ruček. Poté vrchním tlačítkem většinou nařizujete centrální ručičku a spodním nařizujete jednu z ručiček malých - excentrických. Po nastavení do výchozích poloch, čili směr kolmo nahoru, korunku jemně zastrčte do polohy pro řízení datumu a nastavte poslední malou ručičku.

2. Povytáhněte korunku do polohy pro řízení ruček. Poté přidržte pravé vrchní tlačítko po dobu cca. 5 vteřin. Centrální vteřinka oběhne rychle kolem dokola a po zastavení si spodním pravým tlačítkem ručičku nastavíte tam, kam chcete. Poté opět zmáčkněte a držte vrchní pravé tlačítko na dobu cca. 5 vteřin a nastavíte si další ručičku. A takhle postupujete až do úplného nastavení chronografu a poslední nastavovací fáze - kalibrace - patří budíčku.

5. Určení ceny starožitných hodinek

Cenu pro starožitné hodinky v první řadě tvoří značka. V druhé řadě je velmi důležité, v jakém jsou stavu a zdali jsou funkční. To, v jakém jsou stavu, lze posoudit zhlédnutí hodinek fyzicky. To, zdali jdou, si můžete vyzkoušet sami. Velmi drahých značek, které třeba nebudete znát, je však poměrně dost. Jak tedy zjistit, zda jsou právě ty Vaše hodinky značkové?

Každé značkové hodinky mají někde na číselníku umístěné logo, většinou pod číslicí 12. Toto logo napište do vyhledávače a ten by měl najít mateřské stránky této značky - webové stránky pro danou značku. A z prodejních cen nových hodinek na webu si můžete udělat zhruba obrázek, jakou úroveň má značka Vašich hodinek. Pro příklad, máte-li kapesní hodinky v oceli značky Tissot funkční v dobrém stavu, lze za ně dostat kolem 2.000,- - 3.000,- kč. Nové nejlevnější stojí kolem 10.000,- kč (mluvíme samozřejmě o mechanických strojcích). Tomuto pravidlu se však vymykají limitované série, které jsou vždy dražší.

6. Kožené pásky na vodotěsných hodinkách

Jak známo, kůže se při styku s vodou roztahuje a pracuje. Proto doporučuji zákazníkům, kteří se chtějí s hodinkama koupat a potápět, hodinky s kovovými a plastovými náramky - ty neabsorbují vodu a proto jejich vlastnosti zůstávají při jakémkoliv styku s vodou stejné. Dnes se již vyrábí i voděodolné kožené pásky, jsou však dražší než normální kožené pásky. Chcete-li být v klidu při koupání se a potápění s hodinkama, kupte si hodinky s plastovým, kaučukovým, titanovým nebo ocelovým náramkem - tahem.

Máte-li přece jenom hodinky s koženým páskem a nevyhnete se občasnému vykoupání s nimi, jakmile vylezete z vody ven a hodinky včetně pásku osušíte, pásek hned naimpregnujte sprejem na kůži.

7. Šetření baterie v hodinkách s chronografem

Máte-li ručičkové hodinky s chronografem, je potřeba vědět, že při spuštění chronografu se zvedá spotřeba baterie. Je to logické - do práce se zapojují další čítačové strojky, které musí být poháněny čím jiným, než energií z baterie. Čím více tedy budete používat chronograf, tím dříve se baterie vybije.

8. Výběr hodinek dle kritéria č. 1 - sklo

Chcete-li si v nejbližší době zakoupit hodinky a víte, že je budete nosit denně a že je prakticky nesundáte z ruky, vážně uvažujte o nepoškrabatelném safírovém sklíčku. Vedle vodotěsnosti - a tudíž nárazuvzdornosti - je to nejdůležitější kritérium pro to, aby Vám hodinky vydržely co nejdéle hezké.

Co je to safírové sklo? Safírové sklo je syntetický tvrdý safír, pohybujeme se tedy ve stupnici tvrdosti na čísle 9 - tedy korund, hned za nejtvrdším diamantem. Pro srovnání - křemíkové sklo je na stupnici tvrdosti u čísla 4 - 5. Jak je z fyziky známo, materiál lze poškrábat pouze materiálem stejně tvrdým nebo tvrdším - tudíž safírové sklo lze poškrábat pouze diamantem nebo korundem.

9. Co udělat jako první věc při rozbití skla

Přihodí-li se Vám, že nechtěně rozbijete sklo u hodinek, neztrácejte hlavu, je to poměrně běžná záležitost. Sklo se dá bez problémů vyměnit za nové a hodinky chodí zase jako dřív. Co však doporučuji, je ihned, když sklo rozbijete, povytáhnout korunku do nejzažší polohy. Ptáte se proč? Protože v nejzažší poloze korunky pro řízení ruček se zastavuje čas u hodinek a tudíž nedojde k tomu, že ručky se během chodu hodinek zarazí o rozbité sklo, které v mnoha případech zůstává v prostoru mezi starým sklem a číselníkem a ručky (př. soukolí) se neponičí tím, že mají neustále popud z bloku do chodu a tím, že jsou zaražené a nemůžou dál může dojít k ohnutí či jiné deformaci ruček či soukolí.

10. Kvalita strojku ve švýcarských hodinkách

Chcete-li vědět více o strojku ve Vašich hodinkách, nahlédněte nejprve na stránky výrobce Vašich hodinek, kde najdete Vaše hodinky a v popiskách o nich značku strojku a kalibr - číslo strojku. Poté přejděte na stránky www.swisstime.ch, www.ronda.ch nebo www.eta.ch, kde strojek najdete a přečtete si o něm rozměry, počet kamenů atd. Zde dle vlastností strojků zjistíte, že základní švýcarští výrobci strojků Eta, Ronda a Valjoux jsou na stejné úrovni - záleží vždy na daném kalibru quartzového strojku, jak je drahý a následně k tomu kolik má kamenů apod. U mechanických strojků záleží, kolik má kmitů setrvačka za hodinu, též počtu kamenů, je-li stroj klasický nebo chronometr atd.

11. Výškoměr v hodinkách - na co se zaměřit

Chcete-li zakoupit hodinky s výškoměrem a opravdu tento výškoměr chcete spolehlivě využívat na chození či lezení po horách, zaměřte se na výškoměr s kalibrací. Alfa a Omega pro naprosto přesnou kalibraci je výška nad mořem - čili chtěli-li by jste mít přesnou nadmořskou výšku a být si jí jistí, položíte hodinky na hladinu moře a nastavte na hodinkách nadmořskou výšku 0. Zároveň s výškou nastavte dle údajů meteorologického ústavu tlak v lokalitě, kde se nacházíte. Tímto Vám budou hodinky naprosto přesně ukazovat výšku v jakémkoliv výstupu. V praxi to znamená, že máte-li hodinky s výškoměrem, přijedete do určité lokality, kde si vyčtete (např. z místní mapy) nadmořskou výšku. Tuto výšku zadáte do hodinek. Poté si zjistíte tlak v dané lokalitě a ten si též zadáte do hodinek. Takto jsou hodinky připraveny - zkalibrovány na přesný ukazatel nadmořské výšky v dané oblasti a hodinky Vám budou přesně ukazovat výšku, ve které se nacházíte ve Vašem výstupu. U hodinek bez možnosti kalibrace jsou tyto hodinky kalibrovány u výrobce, který je nejčastěji kalibruje ve státě, kde se vyrábí. Všechny výškoměry totiž pracují na základě tlaku vzduchu a ten s přibívající nadmořskou výškou klesá. Zároveň řídne vzduch.

12. Velikost pánských hodinek

Velikost hodinek je jeden z parametrů, který mnozí zákazníci posazují na první místa svých priorit pro koupi hodinek. Někdo chce hodinky menší, jiný chce akorátní střed a někdo vyhledává hodinky velké. Pánské hodinky do 36 mm jsou od spíše menší a hodí se na menší zápěstí (cca. obvod zápěstí 17 cm). Pouzdra od 36,5 - 40 mm jsou hodinky střední velikosti na normální zápěstí (kolem 18 - 19 cm). Hodinky 40 - 42,5 mm jsou hodinky středně většího průměru a hodí se též na normální i trošku silnější zápěstí (cca. 19 - 20 cm). Průměr pouzdra 43 mm a více jsou už hodinky větší až velké (na obvod zápěstí 20 cm a více), které si kupuje jednotlivý zákazník záměrně - tato velikost zde vyhovuje jednomu z požadavků, které si zákazník žádá. Nutno podotknout, že je zde myšlen rozměr holého pouzdra bez jakýchkoliv výstupků, tlačítek chronografu či korunky.

13. Nárazuodolnost automatických a quartzových hodinek

Automatické mechanické hodinky jsou náchylnější na otřesy jak hodinky bateriové quartzové. U automatických strojků největší roli při nárazu hraje rotor, který svojí váhou může poškodit ložisko, ve kterém je uložen. Některé značky dělají rotory prořezávané - tyto prořezy fungují jako "odpružení" rotoru při nárazu - tímto se ložisko šetří.

14. Inovace kovových náramků - broušení a leštění

Jemné poškrábání na leštěných či broušených článcích kovových tahů lze inovovat. Toto je však ve většině případech doporučeno inovovat hodinářem. Broušení jemných vrypů lze vyhladit skelným kartáčkem (tužkou), která se používá na čištění tištěných spojů. Leštění se provádí jemným kotoučkem zlatnické leštičky.

15. Výměna baterie v hodinkách

Každá výměna baterie v hodinkách má být prováděna hodinářem. Každé víčko hodinek má zářez na speciální hodinářský nůž či speciální pákový otvírač, aby se nepodřelo víčko nebo aby se při otevírání hodinek nepoškodil strojek. Někdy jsou zářezy viditelné na první pohled, jindy je potřeba speciálně schovaný zářez najít lupou. Využití zářezu víčka při otvírání hodinek je základ pro kvalitní výměnu baterie.

16. Správná velikost hodinek na Vaše zápěstí

Ideální velikost průměru hodinek na Vaši ruku (budeme-li brát v potaz to, že nechcete vyloženě malé nebo velké hodinky) je odmocnina z obvodu z Vašeho zápěstí násobeno x10.

Zobrazit kategorie Skrýt kategorie

provozovna

PROVOZOVNA