hledat účet košík

Hodinky - určení

Rozdělujeme hodinky

Společenské hodinky. Klasické hodinky jsou defakto začátek hodinařiny jako takové - vždyť první náramkové hodinky vznikly z hodinek kapesních, kdy se přidělaly na pouzdro kapesních hodinek stěžejkové části a do těchto výběžků se vsadil pásek. A zde jsme u dalšího znaku klasických hodinek - pásek. Kožený pásek patří ke klasice, je tenký a velmi elegantní - můžeme tedy říci, že klasické hodinky jsou elegantní. Hodinky jsou osazeny převážně hodinovou a minutovou řučičkou, vteřinová bývá mimostředná nad číslicí č. 6 nebo centrální. Datum zde bývá nadstandart.

Elegantní hodinky jsou typickým doplňkem ozdobující vaše zápěstí tak, jak si sami zvolíte a můžete si být jisti, že tohoto doplňku si okolí bude všímat. Typickými klasickými hodinkami vyniká značka Mido, Longines, Maurice Lacroix nebo Raymond Weil. Hodinky těchto firem jsou v základním stylu poměrně velmi tenké se základními prvky hodinářské elegance, jako je vedle tenkosti čistá tenká luneta, nejlépe kožený pásek atd.. Takovéto hodinky byly, jsou a budou vždy krásné a vždy budou mít své místo na hodinářském trhu - a právě tyto hodinky se vyrábějí ve velmi luxusních stylech kombinovaných s brilianty či složitými strojkovými komplikacemi - to jsou velmi složité nadstandartní funkce mechanických hodinek - a stávají se tak vyhledávanou investicí bohatých zákazníků.

Celkově muži kupují hodinky výrazně dražší než ženy. Muži se hodně soustředí na odolnost hodinek a vodotěsnost, mnohdy hraje roli prestiž značky a ta se platí. Ženy více hledí na cenu a jednoznačně design.

Hodinky pro fyzicky aktivní lidi. Sportovní hodinky jsou vedle ukazatele času též měřiči časových úseků spojených s funkcemi potřebnými pro jakýkoliv fyzický - sportovní výkon. Hodinky určené pro sport jsou na tyto aktivity připravené nejen konstrukčně, kdy je většinou zesílené sklo, masivnější pouzdro a pevný pásek, ale i funkčně - mezičasy, stopkami či hloubkoměrem. Nejčastějším materiálem na výrobu hodinek pro aktivní sportovce je kaučuk a plast - lehké odolné materiály. Mezi sportovní hodinky lze mnohdy zařadit i klasické hodinky dolněné chronografem - chronograf je sportovní záležitost a přesnosti chronografů - stopek mohou být opět různé a to až na 1/100 vteřiny. Takovéto hodinky pro aktivní sportovce dělíme dále na:

  • a) Hodinky se stopkami. Chronograf jsou vlastně stopky - hodinky na stopování času či časových úseků se nazývají odborně chronografy. Sportovec tedy s těmito hodinkami měří čas. Chronografů je mnoho druhů, o čemž se můžete přesvědčit i na našich stránkách - chronografy se vyrábí s různou přesností, různým rozsahem měřících časů. U digitálních chronografů se můžeme setkat i s mezičasy.
  • b) Pro vodní sporty. Pro sporty ve vodním prostředí jsou samozřejmě určeny i chronografy, proto většina chronografů je vodotěsná. Hodinky pro vodní sporty mají většinou zesílenou konstrukci a zesílené sklo. Navíc ale tyto hodinky mohou mít hloukoměr, pulsmetr a různé jiné funkce. Pro potápěče se vyrábí hodinky s heliovým ventilem, který je nezbytný pro upouštění helia, které se do hodinek dostane během ponoru z vydechovaného vzduchu. Kyslík je míchán s heliem v potápěčských láhvích pro snadnější dýchání.
  • c) Outdoory. Hodinky určené ven do přírody se odborně nazývají outdoory a jsou ideálním pomocníkem pro turisty, nadšence milující dlouhé procházky přírodou, horolezce atd. Jsou to náramkové hodinky s kompasem, hodinky s výškoměrem, hodinky s teploměrem, hodinky s barometrem - s předpovědí počasí atd. Celkově můžeme zhodnotit, že sportovní hodinky jsou připraveny na nárazy, hrubší chování a styk s vodou. Sportovní hodinky se nejčastěji vyrábí v lehkém voděodpudivém plastu nebo pevné houževnaté oceli.

Fashion módní hodinky. Moderní hodinky jsou vlastně módním doplňkem, šperkem, který ozdobí a zároveň ukazuje čas. Je pravdou, že většinou je zde čas spíše doplňkem, tudíž je mnohdy čitelnost ovlivněna negativně designem. Právě čistý číselník, který není příliž dobře čitelný, je doplňkem stylu článku pásku či decentního doplňku hodinek samotných. Hlavně světoznámé značky vyrábějící parfémy a oděvy zařadily do svého sortimentu i hodinky - Gucci, Emporio Armani, Guess, Esprit, Fossil, DKNY, Diesel aj.

Fashion hodinky většinou vynikají svojí odvážností v designu, který je mnohdy až extravagantní - křiklavé barvy střídají klasické, tvary hodinek jsou někdy až kosmických designů. A právě ženy jsou cílovou skupinou moderních hodinek, protože právě ženy se rády řídí módou a jdou ruku v ruce s módními trendy. Ovšem i pánové jsou ochotni utratit za pěkné hodinky nemalé peníze, vždyť hodinky je jediný praktický pánský šperk! Hodinky na pásku jsou právě v nejširším sortimentu, protože kožený či textilní pásek se může vyrábět v nepřeberném množství barev a tím se hodinky nejlépe trefují do vkusu a módnosti. Fashion hodinky zkrátka mají místo na hodinářském trhu.

Kapesní hodinky. Původ všech hodinek, klasika spojená s tradicí, minulost a přeci přítomnost. Punc starožitnosti, i když jsou hodinky 100 let staré nebo dva dny - jejich design je totiž nestárnoucí. Kapesní hodinky vynikají svojí čitelností už pro svoji větší velikost než náramkové hodinky.

Kapesní hodinky se nosí v kapsičce vest či sak - proto nosí název "kapesní". Náramkové hodinky vznikly právě z hodinek kapesních a to tak, že se na pouzdro kapesních hodinek přidělaly úchyty na náramek a již první náramkové hodinky byly dámské a zdobili dámská zápěstí. Po čase se hodinky začaly zmenšovat a tím se stávaly elegantnějšími a zároveň lehčími, tudíž příjemnějšími na nošení. Kapesní hodinky mají prostor na větší a zřetelnější zdobení jak pouzdrařiny, tak číselníku. Proto jsou mnohdy kapesní hodinky velmi krásně umělecky zdobené. Právě starožitné značkové kapesní hodinky mají dnes slušnou cenu a patří mezi vyhledávaný sběratelský artikl. Světoznámé firmy typu Blancpain, Vacheron Constantin, IWC, Patek Philippe mají sami zájem o své starožitné modely - a i díky tomuto tyto hodinky prudce rostou na ceně, mnohdy výše, než jejich novodobí kolegové.

Zobrazit kategorie Skrýt kategorie

provozovna

PROVOZOVNA