Vážení zákazníci, náš eshop stále funguje, objednané zboží Vám rádi zašleme. Můžete objednávat přes náš eshop nebo telefonicky (602 521 828) v klidu z pohodlí Vašeho domova. Pokud byste chtěli vědět cokoliv více, volejte p. Vyskočila na tel. 602 521 828.

 
 

Prodejna v Jihlavě je nyní vzhledem k aktuálním nařízením vlády ČR uzavřena.

Budeme Vás informovat, jakmile se něco změní.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím
hledat účet košík

Pravidelná údržba

Pravidelnou údržbou hodinek je myšleno jednou za určitý čas vyčištění strojku a namazání styčných ploch novými oleji. Pravidelné čištění se více týká automatických a mechanických strojků jak strojků bateriových - quartzových. Quartzové strojky mají podstatně menší soukolí s podstatně menšími tlaky a tudíž zde celková pravidelná údržba není až tolik nutná. Podsvícení displeje nebo číselníku je dnes většinou celoplošné a vyvolává se buď mačkáním tlačítka či korunky nebo nakloněním ruky - nakloněním ruky se v hodinkách aktivuje funkce rozsvícení osvětlení a hodinky svítí po dobu několika vteřin.

Mechanické a automatické hodinkové strojky musí být v určitých intervalech čištěny. Tyto intervaly jsou přímo závislé na tom, v jakém prostředí se hodinky nejčastěji nachází (teplotní rozdíly, prašné místnosti atd.). Pokud jsou hodinky více jak 50m vodotěsné, tyto vnější vlivy mají na znečištění strojku podstatně menší vliv. Avšak stárnutí a vysychání oleje z ložisek a styčných třecích ploch se nedá vyhnout. I když se dnes vyrábí opravdu kvalitní oleje a mnohé prestižní značky si své stroje mažou ještě dokonalejšími oleji než je standard, jsou to právě oleje, které určují délku chodu hodinek, jejich přesnost a komfort.

Obecně platí, že mechanické automatické strojky by se při denním nošení měly čistit 1x za 5 - 7 let. První známky znečištění a tudíž zvýšení odporu třecích ploch se projeví na nestabilitě přesnosti chodu, respektive zpožďování se hodinek. U automatických strojků se navíc může zkracovat rezerva chodu. Jak je výše uvedeno, zvýšením tření v soukolí a v kroku a k tomu nedostatečný nátah zapříčiní v první fázi zpoďování stroje, v druhé fázi úplné zastavení. Nejnáchylnější na znečištění je ústrojí tikotu hodinek - ústrojí kroku. Zde dochází ke stálému tření v defakto nejjemnějším ústrojí hodinek - krokové kolo, kotva a setrvačka. Mnohdy právě krok donutí uživatele donést hodinky do opravy, protože soukolí by mohlo ještě klidně několik let vydržet. Má-li strojek na vibrografu výkyv setrvačky 180 stupňů a hodinky jdou, akorát pozdí, na vině je špinavý krok. Vyčištěním kroku a případně i samonátahu a namazáním správným množstvím oleje se amplituda setrvačky zvedne na 295 stupňů a pokud se ještě zvlášť vyčistí popudný kámen a vydlička kotvy, amplituda se zvedne až na 307 stupňů (ideální maximum je 320 - 330 stupňů). A soukolí hlavní vč. perovníku zůstávají ve stávající čistotě se stávajícím olejem, protože zde je kvalita čistoty a olejů ještě dostačující  na několik let. Zde je vidět, že pokud hodinky pozdí dřív jak za 8 - 10 let, není zcela nutné čistit ve většině případech celý stroj, ale postačí úplně vyčistit krok. Vyčištění kroku vydrží cca. 4 - 5 let, dle typu strojku (Valjoux 7750 vydrží i déle). Strojek se musí kopletně rozebrat, vyčistit, odmastit a třecí plochy namazat.

Vyčištění hodinek není až tak jednoduchá záležitost, jak by se na první pohled mohlo zdát. Hodinky jsou složeny z opravdu velmi malých až miniaturních součástek a hodinář tyto součástky musí nejen vyčistit, ale i prohlédnout a zkontrolovat jejich stav. Dle typu strojku, uložení atd, se mohou některé díly během této celkové opravy měnit za nové (díly, které nejsou uloženy v kamenech se opotřebovávají a po čase je třeba je vyměnit). Též rozdělání a následné sestavení strojku je náročná záležitost, mazání musí být prováděno v přesně daných poměrech, jelikož přemazáním stroje se docílí vylití oleje z třecí plochy a tím k opětovnému čištění. Mazání musí být minimální, vždy v přesné dávce k dané třecí ploše. K tom jsou např. u ložisek tzv. olejové misky, které svým tvarem udržují správné množství oleje stále v ložisku.

Nejsou-li hodinky vystavené extrémnímu prostředí a je-li s nimi zacházeno slušně, může být interval čištění delší a to až 8 let, někdy až 10 let. Nosí-li se hodinky jenom příležitostně, neublíží se jim, ale i tak se nevyhneme celkové opravě stroje. I když se nenosí hodinky denně, po 10 letech je dobré nechat strojek vyčistit a namazat. I když totiž olej v ložiskách není aktivní, tak stárne a jeho vlastnosti se mění. Je tedy zřejmé, že i když se hodinky nosí jenom občas, nevyhneme se intervalu čištění a namazání novými oleji. Mazání je velmi důležité - sníží tření styčných ploch až o polovinu a zároveň snižuje opotřebení součástek (v kamenovém uložení je opotřebení starým olejem minimální, toto se týká spíše uložení ocel/mosaz). Co se ale docílí nepravidelným nošením hodinek je prodloužení intervalu potřebného vyčištění stroje, jeho překontrolování a namazání, aby mohl zase dalších mnoho let spolehlivě a přesně měřit čas.

  • Celková oprava hodinek tedy obsahuje:
  • 1. Kompletní rozebrání stroje, oddělení jednostlivých dílů, sundání ručiček a číselníku. Nutno podotknout, že stroje s automatickým nátahem a datumem mají kolem 320ti dílů.
  • 2. Vyčištění všech ložisek a třecích ploch (ložiska soukolí a setrvačky, palet kotvy, vyčištění natahovacího ústrojí, vyčištění ručkového ústrojí + popř. datumového ústrojí, vyčištění ústrojí samonátahu, vyčištění a namazání hnací pružiny - pera)
  • 3. Kontrola všech součástek (obzvlášť součástek a dílů, které nemají kamenové uložení)
  • 4. Namazání všech ložisek a třecích ploch - namazání musí být provedeno přesným množstvím, aby oleje nebylo málo, brzy se nevstřebal a styčné plochy nevykazovaly známky většího tření a nebo moc - potom může olej vytéct z ložisek a styčných ploch mimo určené místo mazání
  • 5. Kompletní montáž stroje
  • 6. U vodotěsných hodinek kontrola a případná výměna těsnění (pod korunkou, pod víčkem, u chronografů pod tlačítky)
  • 7. Regulace přesnosti chodu
Tvary hodinkových ložiskových kamenů

Tvary hodinkových ložiskových kamenů s olejovými miskami hlavního soukolí:
a. válcový otvor
b. olivovaný otvor

Vůle čepu v ložiskovém kameni pro menší tření a soudržnost oleje

Vůle čepu v ložiskovém kameni pro menší tření a soudržnost oleje

Olejová stopa na paletě kotvy

Olejová stopa na paletě kotvy správně namazaného kroku

Kamenové uložení hodinkového strojku s olejovými miskami

Kamenové uložení hodinkového strojku s olejovými miskami

Kamenová ložiska jicího soukolí a kroku hodinek bez oleje - nenamazaná

Kamenová ložiska jicího soukolí a kroku hodinek bez oleje - nenamazaná

Správně namazaná kamenová ložiska

Správně namazaná kamenová ložiska jicího soukolí a kroku hodine

ČLÁNKY

provozovna

PROVOZOVNA