Vážení zákazníci, bohužel je to tu zase. Vzhledem k aktuálním nařízením vlády České republiky je obchod od 27.12 .2020 uzavřen. Otevřeme hned, jak nám to nařízení vlády dovolí.

Náš eshop stále funguje, objednané zboží Vám rádi zašleme. Pro bližší informace o dodání k Vám domů volejte p. Vyskočila na telefon: 602 521 828


Přejeme Vám hlavně hodně zdraví v této nelehké době.

Vaše Hodinářství Tovys

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím
hledat účet košík

Pravidelná údržba

Pravidelnou údržbou hodinek je myšleno jednou za určitý čas vyčištění strojku a namazání styčných ploch novými oleji. Pravidelné čištění se více týká automatických a mechanických strojků jak strojků bateriových - quartzových. Quartzové strojky mají podstatně menší soukolí s podstatně menšími tlaky a tudíž zde celková pravidelná údržba není až tolik nutná. Mechanické či automatické hodinky se doporučuje vyčistit, odmastit a namazat novými oleji 1x za 7 - 8 let, krokové ústrojí a ložisko rotoru (automat) pro udržení perfektní přesnosti stroje 1x za 4 - 5 let.

Mechanické a automatické hodinkové strojky musí být v určitých intervalech čištěny. Tyto intervaly jsou přímo závislé na tom, v jakém prostředí se hodinky nejčastěji nachází (teplotní rozdíly, prašné místnosti atd.). Pokud jsou hodinky více jak 50m vodotěsné, tyto vnější vlivy mají na znečištění strojku podstatně menší vliv. Avšak stárnutí a vysychání oleje z ložisek a styčných třecích ploch se nedá vyhnout. I když se dnes vyrábí opravdu kvalitní oleje a mnohé prestižní značky si své stroje mažou ještě dokonalejšími oleji než je standard, jsou to právě oleje, které určují délku chodu hodinek, jejich přesnost a komfort. Přetahování časového intervalu vyčištění a namazání novými oleji může mít za následek zvýšené opotřebovávání součástek v soukolí.

Obecně platí, že mechanické automatické strojky by se při denním nošení měly čistit 1x za 7 - 8 let. První známky znečištění a tudíž zvýšení odporu třecích ploch se projeví na nestabilitě přesnosti chodu, respektive zpožďování se hodinek. U automatických strojků se navíc může zkracovat rezerva chodu. Jak je výše uvedeno, zvýšením tření v soukolí a v kroku a k tomu nedostatečný nátah zapříčiní v první fázi zpoďování stroje, v druhé fázi úplné zastavení. Nejnáchylnější na znečištění je ústrojí tikotu hodinek - ústrojí kroku. Zde dochází ke stálému tření v defakto nejjemnějším ústrojí hodinek - krokové kolo, kotva a setrvačka. Mnohdy právě krok donutí uživatele donést hodinky do opravy, protože soukolí by mohlo ještě klidně několik let vydržet. Má-li strojek na vibrografu výkyv setrvačky 180 stupňů a hodinky jdou, akorát pozdí, na vině je špinavý krok. Vyčištěním kroku a případně i samonátahu a namazáním správným množstvím oleje se amplituda setrvačky zvedne na 295 stupňů a pokud se ještě zvlášť vyčistí popudný kámen a vydlička kotvy, amplituda se zvedne až na 307 stupňů (ideální maximum je 320 - 330 stupňů). A soukolí hlavní vč. perovníku zůstávají ve stávající čistotě se stávajícím olejem, protože zde je kvalita čistoty a olejů ještě dostačující  na několik let. Zde je vidět, že pokud hodinky pozdí dřív jak za 8 - 10 let, není zcela nutné čistit ve většině případech celý stroj, ale postačí úplně vyčistit krok. Vyčištění kroku vydrží cca. 4 - 5 let, dle typu strojku (Valjoux 7750 vydrží i déle). Strojek se musí kopletně rozebrat, vyčistit, odmastit a třecí plochy namazat.

Vyčištění hodinek není až tak jednoduchá záležitost, jak by se na první pohled mohlo zdát. Hodinky jsou složeny z opravdu velmi malých až miniaturních součástek a hodinář tyto součástky musí nejen vyčistit, ale i prohlédnout a zkontrolovat jejich stav. Dle typu strojku, uložení atd, se mohou některé díly během této celkové opravy měnit za nové (díly, které nejsou uloženy v kamenech se opotřebovávají a po čase je třeba je vyměnit). Též rozdělání a následné sestavení strojku je náročná záležitost, mazání musí být prováděno v přesně daných poměrech, jelikož přemazáním stroje se docílí vylití oleje z třecí plochy a tím k opětovnému čištění. Mazání musí být minimální, vždy v přesné dávce k dané třecí ploše. K tom jsou např. u ložisek tzv. olejové misky, které svým tvarem udržují správné množství oleje stále v ložisku.

Nejsou-li hodinky vystavené extrémnímu prostředí a je-li s nimi zacházeno slušně, může být interval čištění delší a to až 8 let, někdy až 10 let. Nosí-li se hodinky jenom příležitostně, neublíží se jim, ale i tak se nevyhneme celkové opravě stroje. I když se nenosí hodinky denně, po 10 letech je dobré nechat strojek vyčistit a namazat. I když totiž olej v ložiskách není aktivní, tak stárne a jeho vlastnosti se mění. Je tedy zřejmé, že i když se hodinky nosí jenom občas, nevyhneme se intervalu čištění a namazání novými oleji. Mazání je velmi důležité - sníží tření styčných ploch až o polovinu a zároveň snižuje opotřebení součástek (v kamenovém uložení je opotřebení starým olejem minimální, toto se týká spíše uložení ocel/mosaz). Co se ale docílí nepravidelným nošením hodinek je prodloužení intervalu potřebného vyčištění stroje, jeho překontrolování a namazání, aby mohl zase dalších mnoho let spolehlivě a přesně měřit čas.

  • Celková oprava hodinek tedy obsahuje:
  • 1. Kompletní rozebrání stroje, oddělení jednostlivých dílů, sundání ručiček a číselníku. Nutno podotknout, že stroje s automatickým nátahem a datumem mají kolem 320ti dílů.
  • 2. Vyčištění všech ložisek a třecích ploch (ložiska soukolí a setrvačky, palet kotvy, vyčištění natahovacího ústrojí, vyčištění ručkového ústrojí + popř. datumového ústrojí, vyčištění ústrojí samonátahu, vyčištění a namazání hnací pružiny - pera)
  • 3. Kontrola všech součástek (obzvlášť součástek a dílů, které nemají kamenové uložení)
  • 4. Namazání všech ložisek a třecích ploch - namazání musí být provedeno přesným množstvím, aby oleje nebylo málo, brzy se nevstřebal a styčné plochy nevykazovaly známky většího tření a nebo moc - potom může olej vytéct z ložisek a styčných ploch mimo určené místo mazání
  • 5. Kompletní montáž stroje
  • 6. U vodotěsných hodinek kontrola a případná výměna těsnění (pod korunkou, pod víčkem, u chronografů pod tlačítky)
  • 7. Regulace přesnosti chodu
Tvary hodinkových ložiskových kamenů

Tvary hodinkových ložiskových kamenů s olejovými miskami hlavního soukolí:
a. válcový otvor
b. olivovaný otvor

Vůle čepu v ložiskovém kameni pro menší tření a soudržnost oleje

Vůle čepu v ložiskovém kameni pro menší tření a soudržnost oleje

Olejová stopa na paletě kotvy

Olejová stopa na paletě kotvy správně namazaného kroku

Kamenové uložení hodinkového strojku s olejovými miskami

Kamenové uložení hodinkového strojku s olejovými miskami

Kamenová ložiska jicího soukolí a kroku hodinek bez oleje - nenamazaná

Kamenová ložiska jicího soukolí a kroku hodinek bez oleje - nenamazaná

Správně namazaná kamenová ložiska

Správně namazaná kamenová ložiska jicího soukolí a kroku hodine

ČLÁNKY

provozovna

PROVOZOVNA